Συγκλονιστική ιστορία φέρνουν στο φως της δημοσιότητας με ανάρτησή τους τα μέλη της ομάδας διάσωσης Ευβοίας Sars -312, όταν μαθήτρια του σχολείου δεύτερης ευκαιρίας Αλιβερίου έσωσε από πνιγμό ένα βρέφος στο χωρίο Βέλος του Δήμου Κύμης Αλιβερίου. Η συγκεκριμένη κοπέλα την ίδια ημέρα που είχε παρακολουθήσει το σεμινάριο πρώτων βοηθειών της ομάδας διάσωσης, έτυχε μπροστά στο συγκεκριμένο περιστατικό. Το μωρό είχε βάλει κάτι στο στόμα του, είχε φράξει ο αεραγωγός και κινδύνευε η ζωή του. Η κοπέλα, χωρίς να χάσει λεπτό, άρπαξε το μωρό από τα χέρια των γονιών και του προσέφερε τις πρώτες βοήθειες που αποδείχθηκαν σωτήριες για την ζωή του.
Δείτε την συγκλονιστική ανάρτηση των μελών της ομάδας Διάσωσης Ευβοίας sars -312
Θέλουμε να συγχαρούμε την μαθήτρια του σχολείου δεύτερης ευκαιρίας, που χάρη σε αυτήν και τους σωστούς χειρισμούς της έσωσε ένα μωρό στο χωριό Βέλος. Πώς να μην καμαρώνουμε όταν μετά από μια δίωρη παρακολούθηση πρώτων βοηθειών που κλήθηκε η ομάδα μας να παρουσιάσει τη προηγούμενη εβδομάδα στο σχολείο δεύτερης ευκαιρίας του Αλιβερίου, σήμερα μας κάλεσε η διευθύντρια του και μας ενημέρωσε πως μια μαθήτρια που παρακολούθησε την ημέρα εκείνη πρώτες βοήθειες από εκπαιδευτές της Ομάδα Διάσωσης Εύβοιας – Rescue Team 312 , έτυχε σε περιστατικό στο χωριό βέλος με μωρό που κινδύνεψε να χάσει την ζωή του έχοντας βάλει κάτι στο στόμα,… και του είχε φράξει τον αεραγωγό. Χωρίς να το σκεφτεί πήρε το βρέφος στα χέρια της και άμεσα ξεκίνησε την διαδικασία απόφραξης αεραγωγού όπως ακριβώς είχε παρακολουθήσει την προηγούμενη εβδομάδα. Έτσι κατάφερε να διώξει το ξένο σώμα που είχε φράξει τον αεραγωγό του βρέφους και αυτό να καταφέρει πλέον να πάρει ανάσα. Όταν λοιπόν φωνάζουμε ότι η γνώση σώζει ζωές, το εννοούμε. Χάρη σε αυτή τη γυναίκα σώθηκε μια ζωή..
Δείτε τι δήλωσε στην ανάρτησή της η Εύη Παπαδογιωργάκη διευθύντρια του σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Αλιβερίου για το περιστατικό.
Δείτε φωτογραφίες από το σωτήριο σεμινάριο εκείνης της ημέρας
Για να παρέχουμε την καλύτερη εμπειρία, χρησιμοποιούμε τεχνολογίες όπως cookies για την αποθήκευση ή/και την πρόσβαση σε πληροφορίες συσκευών. Η συγκατάθεση σε αυτές τις τεχνολογίες θα επιτρέψει σε εμάς να επεξεργαστούμε δεδομένα όπως συμπεριφορά περιήγησης ή μοναδικά αναγνωριστικά σε αυτόν τον ιστότοπο. Η μη συγκατάθεση ή η ανάκληση της συγκατάθεσης, μπορεί να επηρεάσει αρνητικά αρνητικά ορισμένες λειτουργίες και δυνατότητες.
Λειτουργικά
Πάντα ενεργό
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση είναι απολύτως απαραίτητη για τον νόμιμο σκοπό της δυνατότητας χρήσης συγκεκριμένης υπηρεσίας που ζητείται ρητά από τον συνδρομητή ή τον χρήστη ή με αποκλειστικό σκοπό τη μετάδοση επικοινωνίας μέσω δικτύου ηλεκτρονικών επικοινωνιών.
Προτιμήσεις
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση είναι απαραίτητη για τον νόμιμο σκοπό της αποθήκευσης προτιμήσεων που δεν ζητούνται από τον συνδρομητή ή τον χρήστη.
Στατιστικά
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση που χρησιμοποιείται αποκλειστικά για στατιστικούς σκοπούς.Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση που χρησιμοποιείται αποκλειστικά για ανώνυμους στατιστικούς σκοπούς. Χωρίς κλήτευση, η εθελοντική συμμόρφωση εκ μέρους του Παρόχου Υπηρεσιών Διαδικτύου ή πρόσθετες καταγραφές από τρίτο μέρος, οι πληροφορίες που αποθηκεύονται ή ανακτώνται για το σκοπό αυτό από μόνες τους δεν μπορούν συνήθως να χρησιμοποιηθούν για την αναγνώρισή σας.
Εμπορικής Προώθησης
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση απαιτείται για τη δημιουργία προφίλ χρηστών για την αποστολή διαφημίσεων ή για την καταγραφή του χρήστη σε έναν ιστότοπο ή σε διάφορους ιστότοπους για παρόμοιους σκοπούς εμπορικής προώθησης.