Η ΔΗ.ΚΑ.ΔΙ.ΜΕ του Δήμου Διρφύων-Μεσσαπίων σε συνδιοργάνωση με το ΕΚΠΑ Ψαχνών παρουσίασαν μια εξαιρετική, μοναδική Εκδήλωση για την προσφορά σπουδαίων γυναικών, το Σάββατο 1η Απριλίου, στο Αμφιθέατρο του ΕΚΠΑ Ψαχνών.
Χαιρετισμό εκ μέρους του Περιφερειάρχη μας, Φάνη Σπανού, απηύθυνε ο Αντιπεριφερειάρχης Εύβοιας, Γιώργος Κελαιδίτης.
Επίτιμη καλεσμένη στην Εκδήλωση ήταν η κ. Θάνου-Χριστοφίλου, επιτ. Πρόεδρος του Αρείου Πάγου, πρώην Πρωθυπουργός, η οποία έκανε και ιστορική αναδρομή για τη θέση της Γυναίκας.
Κεντρική ομιλήτρια ήταν η κ.Ρέα Wallden, Επίκουρη Καθηγήτρια Πανεπιστημίου ΕΚΠΑ.
Άλλοι Εισηγητές ήταν ο Ιστορικός, Αρχαιολόγος-Συγγραφέας, κ Νικόλας Καρατζάς, η κ.Αφένδρα Σοφία, Ιατρός, Αντιδήμαρχος, οι Εκπαιδευτικοί του Λυκείου και Γυμνασίου Ψαχνών, κ. Μαντζώρου Ιωάννα και κ. Γεροδήμου Κωνσταντίνα.
Την Εκδήλωση ολοκλήρωσε καλλιτεχνικά Μουσική και τραγούδι από τους Σακκή Μαίρη και Ψαθά Κώστα. “Σήμερα, νιώσαμε όλοι σοφότεροι… Διδαχτήκαμε την προσφορά Γυναικών, επωνύμων και ανωνύμων στην κοινωνία!
Επιστήμονες, καλλιτέχνες, ηρωίδες…μάνες.. Πρότασή μου προς το Δήμαρχο, κ. Ψαθά Γιώργο, ήταν, εφόσον η εκδήλωση έχει βιντεοσκοπηθεί, να παραμείνει ως Παρακαταθήκη και να δοθεί στις Βιβλιοθήκες και τα Σχολεία μας για να διδαχθούν οι μαθητές μας…
Έχουμε τόσο μεγάλη ανάγκη από θετικά πρότυπα…ειδικά τα παιδιά μας…
Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στο Δήμαρχο κ.Ψαθά Γιώργο και ιδιαίτερα στην αεικίνητη και δημιουργική Πρόεδρο της ΔΙ.ΚΑ.ΔΙ.ΜΕ, φίλη, κ.Ευαγγελία Μυτάλα-Τζεράνη, καθώς και τους συντονιστές της Εκδήλωσης, κ. Καρατζά Νικόλα, Νίκη Καραγκούνη και Ιωάννα Μαντζώρου.”, δήλωσε σε ανάρτησή της η Αμφιτρίτη Αλημπατέ.
Για να παρέχουμε την καλύτερη εμπειρία, χρησιμοποιούμε τεχνολογίες όπως cookies για την αποθήκευση ή/και την πρόσβαση σε πληροφορίες συσκευών. Η συγκατάθεση σε αυτές τις τεχνολογίες θα επιτρέψει σε εμάς να επεξεργαστούμε δεδομένα όπως συμπεριφορά περιήγησης ή μοναδικά αναγνωριστικά σε αυτόν τον ιστότοπο. Η μη συγκατάθεση ή η ανάκληση της συγκατάθεσης, μπορεί να επηρεάσει αρνητικά αρνητικά ορισμένες λειτουργίες και δυνατότητες.
Λειτουργικά
Πάντα ενεργό
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση είναι απολύτως απαραίτητη για τον νόμιμο σκοπό της δυνατότητας χρήσης συγκεκριμένης υπηρεσίας που ζητείται ρητά από τον συνδρομητή ή τον χρήστη ή με αποκλειστικό σκοπό τη μετάδοση επικοινωνίας μέσω δικτύου ηλεκτρονικών επικοινωνιών.
Προτιμήσεις
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση είναι απαραίτητη για τον νόμιμο σκοπό της αποθήκευσης προτιμήσεων που δεν ζητούνται από τον συνδρομητή ή τον χρήστη.
Στατιστικά
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση που χρησιμοποιείται αποκλειστικά για στατιστικούς σκοπούς.Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση που χρησιμοποιείται αποκλειστικά για ανώνυμους στατιστικούς σκοπούς. Χωρίς κλήτευση, η εθελοντική συμμόρφωση εκ μέρους του Παρόχου Υπηρεσιών Διαδικτύου ή πρόσθετες καταγραφές από τρίτο μέρος, οι πληροφορίες που αποθηκεύονται ή ανακτώνται για το σκοπό αυτό από μόνες τους δεν μπορούν συνήθως να χρησιμοποιηθούν για την αναγνώρισή σας.
Εμπορικής Προώθησης
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση απαιτείται για τη δημιουργία προφίλ χρηστών για την αποστολή διαφημίσεων ή για την καταγραφή του χρήστη σε έναν ιστότοπο ή σε διάφορους ιστότοπους για παρόμοιους σκοπούς εμπορικής προώθησης.