Με στόχο την παροχή υπηρεσιών, που συμβάλλουν στην προστασία και βελτίωση της υγείας των δημοτών, οι Κοινωνικές υπηρεσίες του Δήμου Διρφύων – Μεσσαπίων ενισχύουν την ικανότητα των υπηρεσιών δημόσιας υγείας για την αποτελεσματική αντιμετώπιση των απειλών κατά της ανθρώπινης υγείας με προληπτικούς ιατρικούς ελέγχους ,, έγκαιρης ανίχνευσης παρακολούθησης και αξιολόγησης των κινδύνων καθώς και ενημερωτικών δράσεων που αποσκοπούν στην προαγωγή της υγείας.
Για το λόγο αυτό, οι νοσηλεύτριες του «Βοήθεια στο σπίτι» σε συνεργασία με την Επιμελήτρια Α’ Γενικής Ιατρικής Π.Ι. Στροπώνων – Κ.Υ. Ψαχνών και αρμόδια Αντιδήμαρχο Υγείας, Κοινωνικής Πολιτικής και Ισότητας των φύλων, κα Αφένδρα Σοφία ξεκινούν:
Ιατρικούς ελέγχους με το πρόγραμμα Τηλεϊατρικής VODAFONE. Οι εξετάσεις που θα πραγματοποιηθούν είναι: σπιρομέτρηση για τον έλεγχο της αναπνευστικής λειτουργίας, ηλεκτροκαρδιογράφημα, μέτρηση των επιπέδων γλυκόζης, πίεσης, μέτρηση του κορεσμού του αίματος σε οξυγόνο, μέτρηση ολικής χοληστερόλης και τριγλυκεριδίων καθώς και υπηρεσίες πρόληψης για την εμμηνόπαυση και την οστεοπόρωση. Το καρδιογράφημα και η σπιρομέτρηση, μεταφέρονται αυτόματα στους καρδιολόγους και πνευμονολόγους του Ιατρικού Κέντρου Αθηνών και αποστέλλουν την συμβουλευτική τους γνωμάτευση με τον ίδιο τρόπο. Οι υπόλοιπες εξετάσεις θα αξιολογηθούν από την ιατρό Κα Αφένδρα Σοφία κατόπιν προγραμματισμένου ραντεβού
Ενημερωτικός σταθμός σακχαρώδη διαβήτη, όπου θα περιλαμβάνει: Μέτρηση σακχάρου και πιέσεως. Εκπαίδευση ασθενούς και οικείου περιβάλλοντος πώς να μετρούν τα επίπεδα γλυκόζης του αίματος, την καταγραφή των αποτελεσμάτων σε διάγραμμα το οποίο θα τους δοθεί από την υπηρεσία.
Εκπαίδευση παρακολούθησης και περιποίησης κάτω άκρων για την αποφυγή διαβητικού έλκους Διδασκαλία του ασθενούς με τις τροφές που συνιστώνται στον διαβήτη. Εκπαίδευση των ατόμων με σακχαρώδη διαβήτη στην έναρξη αγωγής με ινσουλίνη. Έντυπο ενημερωτικό υλικό.
Οι υπηρεσίες αυτές θα παρέχονται δωρεάν στον γενικό πληθυσμό στο γραφείο Κοινωνικών υπηρεσιών, Αγγ.Γοβιού 4, Ψαχνά, από την Τρίτη 10 Ιανουρίου 2023 και κάθε Τρίτη κατόπιν προγραμματισμένων ραντεβού στο τηλέφωνο 2228025322. Υπεύθυνες νοσηλεύτριες: Αγγελική Ράζου & Ελένη Γιαννούτσου
Για να παρέχουμε την καλύτερη εμπειρία, χρησιμοποιούμε τεχνολογίες όπως cookies για την αποθήκευση ή/και την πρόσβαση σε πληροφορίες συσκευών. Η συγκατάθεση σε αυτές τις τεχνολογίες θα επιτρέψει σε εμάς να επεξεργαστούμε δεδομένα όπως συμπεριφορά περιήγησης ή μοναδικά αναγνωριστικά σε αυτόν τον ιστότοπο. Η μη συγκατάθεση ή η ανάκληση της συγκατάθεσης, μπορεί να επηρεάσει αρνητικά αρνητικά ορισμένες λειτουργίες και δυνατότητες.
Λειτουργικά
Πάντα ενεργό
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση είναι απολύτως απαραίτητη για τον νόμιμο σκοπό της δυνατότητας χρήσης συγκεκριμένης υπηρεσίας που ζητείται ρητά από τον συνδρομητή ή τον χρήστη ή με αποκλειστικό σκοπό τη μετάδοση επικοινωνίας μέσω δικτύου ηλεκτρονικών επικοινωνιών.
Προτιμήσεις
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση είναι απαραίτητη για τον νόμιμο σκοπό της αποθήκευσης προτιμήσεων που δεν ζητούνται από τον συνδρομητή ή τον χρήστη.
Στατιστικά
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση που χρησιμοποιείται αποκλειστικά για στατιστικούς σκοπούς.Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση που χρησιμοποιείται αποκλειστικά για ανώνυμους στατιστικούς σκοπούς. Χωρίς κλήτευση, η εθελοντική συμμόρφωση εκ μέρους του Παρόχου Υπηρεσιών Διαδικτύου ή πρόσθετες καταγραφές από τρίτο μέρος, οι πληροφορίες που αποθηκεύονται ή ανακτώνται για το σκοπό αυτό από μόνες τους δεν μπορούν συνήθως να χρησιμοποιηθούν για την αναγνώρισή σας.
Εμπορικής Προώθησης
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση απαιτείται για τη δημιουργία προφίλ χρηστών για την αποστολή διαφημίσεων ή για την καταγραφή του χρήστη σε έναν ιστότοπο ή σε διάφορους ιστότοπους για παρόμοιους σκοπούς εμπορικής προώθησης.