Παρουσία πολλών γονέων- κηδεμόνων πραγματοποιήθηκε στην κατάμεστη αίθουσα εκδηλώσεων του 24ου Δ.Σ. Χαλκίδας την παραμονή της εθνικής Επετείου εορτή για την ιστορία και το νόημα της 28ης Οκτωβρίου 1940
![](https://eviawoman.gr/wp-content/uploads/2022/10/IMG_9218.jpg)
Η γιορτή άνοιξε με σύντομο χαιρετισμό από τον Διευθυντή σου Σχολείου, κ. Αυξωνίδη Αριστείδη και συνεχίστηκε με την παράδοση – παραλαβή της Σημαίας του Σχολείου στον Σημαιοφόρο και τους παραστάτες. Στη συνέχεια η δασκάλα της Γ’, κ. Πριμηκυρίου Ευαγγελία, εκφώνησε τον πανηγυρικό λόγο της ημέρας.
![](https://eviawoman.gr/wp-content/uploads/2022/10/IMG_9219.jpg)
Τα παιδιά της Γ΄ τάξης παρουσίασαν το θεατρικό έργο «Η Χαλκίδα στον Πόλεμο του 1940». Το θεατρικό πλαισιώθηκε από τους μαθητές και τις μαθήτριες των Στ΄1 και Στ΄2 τμημάτων με το τραγούδι «Πίνδος». Στα πλαίσια του θεατρικού τα παιδιά απέτισαν φόρο τιμής στους πεσόντες Χαλκιδαίους Στρατιωτικούς και Στρατιώτες του Πολέμου πραγματοποιώντας προσκλητήριο των Πεσόντων Ηρώων μας.
![](https://eviawoman.gr/wp-content/uploads/2022/10/IMG_9220.jpg)
Ακολούθως οι μαθητές των Β΄1 και Β΄2 τμημάτων τραγούδησαν το τραγούδι «Πήραμε το Άργυρόκαστρο» και τα Δ΄1 και Δ΄2 τμήματα παρουσίασαν το θεατρικό έργο «Ο βασιλικός της γιαγιάς» το οποίο πλαισιώθηκε με το τραγούδι «Η σημαία» από τους μαθητές και τις μαθήτριες των Α΄1 και Α΄2 τμημάτων. Τα Ε΄1 και Ε΄2 τμήματα τραγούδησαν το «Το τραγούδι της λευτεριάς» και παιδιά από τη Γ΄ απήγγειλαν ποιήματα για το ΟΧΙ !