Με θρησκευτική την μεγαλοπρέπεια και εκκλησιαστική λαμπρότητα τελέσθηκε η εορτή του Αγίου ένδοξου Ιερομάρτυρος Ελευθέριου Επισκόπου Ιλλυρικού και της μητρός αυτού Ανθίας στην πόλη της
![](https://eviawoman.gr/wp-content/uploads/2022/12/IMG_2602-666x1024.jpg)
Χαλκίδος όπου το εσπέρας της Τετάρτης 14 Δεκεμβρίου τελέσθηκε ο Πανηγυρικός Εσπερινός στο φερώνυμο ιερό παρεκκλήσι του Αγίου που βρίσκεται στο προαύλιο χώρο εντός του 1ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδος προεξάρχοντος του Πανοσιολογιωτάτου Αρχιμ.Χρυσοστόμου Καλύβα ο οποίος κήρυξε τον θείο λόγο στους συμμετέχοντες πιστούς και έκανε εκτενή αναφορά στο βίο και το μαρτύριο του Αγίου.
![](https://eviawoman.gr/wp-content/uploads/2022/12/IMG_2599-718x1024.jpg)
Μετά το πέρας του πανηγυρικού εσπερινού ακολούθησε η καθιερωμένη Λιτανεία της Εικόνας του Αγίου Ελευθερίου και των Ιερών του Λειψάνων με τη συμμετοχή της Φιλαρμονικής του Δήμου Χαλκιδέων και του Συλλόγου των απανταχού Καππαδοκών «Ο Όσιος Ιωάννης ο Ρώσος» της πόλεως Χαλκίδος. Στην λιτανεία της ιεράς εικόνος έδωσαν το “παρών”, η Δήμαρχος Χαλκιδέων κ.Έλενα Βάκα, ο πρώην βουλευτής Λευτέρης Παπαγεωργόπουλος, ο Αντιδήμαρχος Γιάννης Νέζης, κ.α.
![](https://eviawoman.gr/wp-content/uploads/2022/12/IMG_2601-651x1024.jpg)
Την δε κυριώνυμο ημέρα της εορτής το πρωί τελέσθηκε η Ακολουθία του Όρθρου και της Πανηγυρικής Θείας Λειτουργίας υπό των πατέρων του ιερού ναού Αγίας Παρασκευής Πολιούχου πόλεως Χαλκίδος π. Συμεών Ηλιοδρομίτη και π. Ιωάννου Φαφούτη.
![](https://eviawoman.gr/wp-content/uploads/2022/12/IMG_2600-679x1024.jpg)
Μετά το πέρας της Θείας Ευχαριστίας τελέσθηκε η Αρτοκλασία την οποία πρόσφεραν ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδος. Στις παραπάνω λατρευτικές συνάξεις επι τη εορτή του Αγίου Ελευθερίου έδωσαν το «παρών» ο Διευθυντής και οι Διδάσκοντες μετά των μαθητών και μαθητριών και των γονέων αυτών.