Εθελοντές έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό ώστε να καλλωπίσουν το εκκλησάκι και να γίνει η κατάλληλη συντήρηση για να είναι έτοιμο, καθώς η εορτή πλησιάζει.
Στο νησάκι που βρίσκεται στον όρμο της Καρύστου βρίσκεται και το ομώνυμο εκκλησάκι της Αγίας Πελαγίας όπου κάθε χρόνο ανήμερα της εορτής της 4 Μάϊου, ο κόσμος σπεύδει με καραβάκια να τιμήσει την χάρη της. Στον περίβολό της είναι θαμμένος ο μεγάλος ευεργέτης της Καρύστου, Νικόλαος Γιοκαλάς.
Εθελοντές έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό ώστε να καλλωπίσουν το εκκλησάκι και να γίνει η κατάλληλη συντήρηση για να είναι έτοιμο, καθώς η εορτή πλησιάζει.
Δείτε τι δήλωσαν σε ανάρτησή τους οι άνθρωποι που ανέλαβαν το όλο εγχείρημα
Έγινε άσπρισμα του αυλειου χώρου, σκάλας και της εκκλησίας εξωτερικά, επισκευή σοβάδων και βάψιμο εσωτερικά στην εκκλησία, καθαρισμοί, κοπή χόρτων, καθώς και επισκευή του εξ. Φωτισμού . Ευχαριστούμε πολύ τον Παπαγεωργίου Νικος που ανέλαβε δωρεάν την εργασία ασπρίσματος των εξ. Χωρών και την μάντρα υλικών οικοδομής του Κώστα Μπεκα για την προσφορά υλικών! Εθελοντική εργασία από τους περικλης Μπουρδος , Giannhs Sfuridhs και Αντώνης Αγγελης ! Είναι κρίμα που δεν έχει αξιοποιηθεί το εκκλησάκι και το νησάκι ώστε να υπάρχει ευκολότερη επισκεψιμοτητα!
Θεωρώ ότι με επισκευές της τάξεως των 10000 € και επέκταση του μωλου για 6-7 μέτρα , το εκκλησάκι θα είχε μεγάλη επισκεψιμοτητα και θα ήταν ένα επιπλέον στολίδι για την πόλη! Θα το δουλέψουμε λίγο εφεξής!
Ολοκληρώθηκε ότι καλύτερο μπορούσε να γίνει αυτή την στιγμή με την συντήρηση της εκκλησίας στην Αγία Πελαγία εν όψη και του εορτασμού της στις 4 Μαΐου! Ελπίζω να επιτρέψει ο καιρός να γιορτάσουμε το εκκλησάκι την επόμενη εβδομάδα! Έδωσαν όλοι τον καλύτερο εαυτό τους!
Για να παρέχουμε την καλύτερη εμπειρία, χρησιμοποιούμε τεχνολογίες όπως cookies για την αποθήκευση ή/και την πρόσβαση σε πληροφορίες συσκευών. Η συγκατάθεση σε αυτές τις τεχνολογίες θα επιτρέψει σε εμάς να επεξεργαστούμε δεδομένα όπως συμπεριφορά περιήγησης ή μοναδικά αναγνωριστικά σε αυτόν τον ιστότοπο. Η μη συγκατάθεση ή η ανάκληση της συγκατάθεσης, μπορεί να επηρεάσει αρνητικά αρνητικά ορισμένες λειτουργίες και δυνατότητες.
Λειτουργικά
Πάντα ενεργό
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση είναι απολύτως απαραίτητη για τον νόμιμο σκοπό της δυνατότητας χρήσης συγκεκριμένης υπηρεσίας που ζητείται ρητά από τον συνδρομητή ή τον χρήστη ή με αποκλειστικό σκοπό τη μετάδοση επικοινωνίας μέσω δικτύου ηλεκτρονικών επικοινωνιών.
Προτιμήσεις
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση είναι απαραίτητη για τον νόμιμο σκοπό της αποθήκευσης προτιμήσεων που δεν ζητούνται από τον συνδρομητή ή τον χρήστη.
Στατιστικά
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση που χρησιμοποιείται αποκλειστικά για στατιστικούς σκοπούς.Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση που χρησιμοποιείται αποκλειστικά για ανώνυμους στατιστικούς σκοπούς. Χωρίς κλήτευση, η εθελοντική συμμόρφωση εκ μέρους του Παρόχου Υπηρεσιών Διαδικτύου ή πρόσθετες καταγραφές από τρίτο μέρος, οι πληροφορίες που αποθηκεύονται ή ανακτώνται για το σκοπό αυτό από μόνες τους δεν μπορούν συνήθως να χρησιμοποιηθούν για την αναγνώρισή σας.
Εμπορικής Προώθησης
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση απαιτείται για τη δημιουργία προφίλ χρηστών για την αποστολή διαφημίσεων ή για την καταγραφή του χρήστη σε έναν ιστότοπο ή σε διάφορους ιστότοπους για παρόμοιους σκοπούς εμπορικής προώθησης.