Χαλκίδα: Η έκπληξη και η συγκίνηση του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη μας κ. Χρυσοστόμου και της κας Ελένης Βαβουλιώτη -Η ευγνωμοσύνη των καθηγητών του ΓΕΛ Βασιλικού και η ονοματοδοσία…
Μπροστά σε μία απρόσμενα ευχάριστη έκπληξη βρέθηκε το πρωί της Δευτέρας 6/11 ο Ποιμενάρχης μας, Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χαλκίδας κ.κ. Χρυσόστομος και η κα. Ελένη Βαβουλιώτη. Ήταν καλεσμένοι του Διευθυντή Κώστα Γιακουμίδη, που όπου υπηρετεί το διδασκαλικό του λειτούργημα πέραν των γνώσεων που μεταλαμπαδεύει στους μαθητές του διδάσκει και ήθος.
Αυτή την φορά όμως συμμετείχε σε μια…. συνομωσία σιωπής, ώστε ο αγαπητός μας ποιμενάρχης που είχε κληθεί να μιλήσει στα παιδιά, για την χριστιανική αγάπη, -παρουσία της άοκνης συμπαραστάτριας και ανθρώπου, της διαρκούς προσφοράς, στο σχολείο και όχι μόνο κας Ελένης Βαβουλιώτη – να μην αντιληφθεί, αυτή την πραγματικά πολύ ωραία και συγκινητική έκπληξη, που τους επεφύλασσε ο σύλλογος διδασκόντων του Γενικού Λυκείου Βασιλικού .
Η ομιλία ήταν το ευφυές πρόσχημα, καθώς ο Σύλλογος των Καθηγητών είχε αποφασίσει ομόφωνα να τιμήσει και τους δύο προσκεκλημένους, για τη προσφορά τους στο σχολείο, ονομάζοντας προς τιμήν του Ποιμενάρχη μας Μητροπολίτη Χρυσόστομου, το μεν αμφιθέατρο με το όνομά του, τη δε βιβλιοθήκη, με το όνομα της κας Ελένης Βαβουλιώτη.
Η ατμόσφαιρα ήταν συγκινητική και αποτυπώθηκε, στα λόγια των πρωταγωνιστών της προσφοράς, αλλά και των καθηγητών που επιμελήθηκαν, την…. επιμελώς αποκρυβείσα βράβευση, που σε κάποιες στιγμές, έκανε τα μάτια των τιμωμένων, να υγρανθούν από την άδολη αγάπη που εισέπρατταν…
Την τελετή ονοματοδοσίας τίμησαν με την παρουσία τους ο Αντιδήμαρχος κ. Σέρρας, η πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής κα. Παλαιολόγου, ο πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων κ. Μωραΐτης και βέβαια οι μαθητές που ευλόγησε ο Ποιμενάρχης μας.
Για να παρέχουμε την καλύτερη εμπειρία, χρησιμοποιούμε τεχνολογίες όπως cookies για την αποθήκευση ή/και την πρόσβαση σε πληροφορίες συσκευών. Η συγκατάθεση σε αυτές τις τεχνολογίες θα επιτρέψει σε εμάς να επεξεργαστούμε δεδομένα όπως συμπεριφορά περιήγησης ή μοναδικά αναγνωριστικά σε αυτόν τον ιστότοπο. Η μη συγκατάθεση ή η ανάκληση της συγκατάθεσης, μπορεί να επηρεάσει αρνητικά αρνητικά ορισμένες λειτουργίες και δυνατότητες.
Λειτουργικά
Πάντα ενεργό
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση είναι απολύτως απαραίτητη για τον νόμιμο σκοπό της δυνατότητας χρήσης συγκεκριμένης υπηρεσίας που ζητείται ρητά από τον συνδρομητή ή τον χρήστη ή με αποκλειστικό σκοπό τη μετάδοση επικοινωνίας μέσω δικτύου ηλεκτρονικών επικοινωνιών.
Προτιμήσεις
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση είναι απαραίτητη για τον νόμιμο σκοπό της αποθήκευσης προτιμήσεων που δεν ζητούνται από τον συνδρομητή ή τον χρήστη.
Στατιστικά
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση που χρησιμοποιείται αποκλειστικά για στατιστικούς σκοπούς.Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση που χρησιμοποιείται αποκλειστικά για ανώνυμους στατιστικούς σκοπούς. Χωρίς κλήτευση, η εθελοντική συμμόρφωση εκ μέρους του Παρόχου Υπηρεσιών Διαδικτύου ή πρόσθετες καταγραφές από τρίτο μέρος, οι πληροφορίες που αποθηκεύονται ή ανακτώνται για το σκοπό αυτό από μόνες τους δεν μπορούν συνήθως να χρησιμοποιηθούν για την αναγνώρισή σας.
Εμπορικής Προώθησης
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση απαιτείται για τη δημιουργία προφίλ χρηστών για την αποστολή διαφημίσεων ή για την καταγραφή του χρήστη σε έναν ιστότοπο ή σε διάφορους ιστότοπους για παρόμοιους σκοπούς εμπορικής προώθησης.