Μια μοναδική εμπειρία είχαν το πρωί της Πέμπτης οι μικροί μαθητές του 30ου Νηπιαγωγείου Χαλκίδας. Δύο λεωφορεία γεμάτα με παιδιά , γονείς και τους νηπιαγωγούς που τα συνόδευαν, περπάτησαν μέσα σε ομιχλώδες τοπίο στο μονοπάτι του Ξηροβουνίου (που συντηρεί και προστατεύει ο Ελληνικός Ορειβατικός Σύλλογος Χαλκίδας), κάτω από ψηλά δέντρα Κεφαλληνιακής Ελάτης. Ενημερώθηκαν για την σημασία του δάσους και την προστατευόμενη περιοχή natura2000 όπως και για την άμεση απειλή από πλήρη αποψίλωση λόγω ιδιωτικών συμφερόντων.
Οδηγός τους ήταν ο πρόεδρος του Συλλόγου Τάσος Μπαλτάς, που δεν έκρυψε την χαρά του, που είχε την ευκαιρία να γνωρίσει τις ομορφιές του φυσικού τοπίου σε τόσο μικρά παιδιά, αν αναλογιστεί κανείς ότι ο μικρότερος επισκέπτης ήταν 6 μηνών μαζί με την μαμά του.
Όλες οι δράσεις πραγματοποιούνται εθελοντικά από τον ΕΟΣ Χαλκίδας τα μέλη του οποίου αφιερώνουν από τον προσωπικό χρόνο τους ορμώμενα από την αγάπη τους για την φύση.
Επικαιρότητα
- Χαλκίδα: “Άνοιξε τις πύλες του” το Φεστιβάλ Γαστρονομίας – Πάρε μια γεύση… (βίντεο-φωτο)
- Σκύρος: Τα χρώματα του δειλινού “αγκαλιάζουν” το πλοίο “Αχιλλέας” που σαλπάρει από το λιμάνι της Λιναριάς (βίντεο)
- Χαλκίδα: 120 χρόνια κλείνει ο Εμπορικός Σύλλογος (βίντεο)
- Χαλκίδα: Το παζάρι της Αγίας Παρασκευής – Η αρχή 160 χρόνια πριν…!
- Όσιος Ιωάννης ο Ρώσσος : Μάγεψαν οι Καππαδόκες – Μοναδική μουσική βραδιά στον αύλειο χώρο του Ιερού Προσκυνήματος στο Προκόπι (βίντεο – φωτο)
- Β. Εύβοια: Η γιορτή της μουσικής και του χορού -Όλες οι εκδηλώσεις από 20 Ιουλίου
- Η θρυλική δεκαετία των 80s “επέστρεψε” από τα Κ.Δ.Α.Π ΜεΑ του Δήμου Χαλκιδέων – Υπέροχη παράσταση (φωτο)
- Εύβοια – Έκτακτο δελτίο καιρού: Καύσωνας μέχρι της 19 Ιουλίου– Έως και 42 βαθμούς ο υδράργυρος